Augmentácia kosti

Hľadáte dentálnu kliniku, ktorá vám poskytne augmentáciu kosti v Bratislave? V YLUX získate individuálny prístup a profesionálne riešenia, ktoré zaručia najlepšie výsledky. 

Čo je augmentácia kosti?

Augmentácia kosti, niekedy označovaná aj ako dostavba kosti, je chirurgický zákrok, pri ktorom dochádza k doplneniu kostného materiálu do čeľuste alebo sánky. Používa sa v prípade, keď má pacient príliš malú kosť alebo v situáciách poškodeného kostného tkaniva.

Kedy sa odporúča augmentácia?

Väčšina pacientov podstupuje tento zákrok z dôvodu implantácie zubných implantátov, pretože je potrebné mať dostatok miesta v čeľustnej kosti, aby sa zabezpečila ich stabilita a pevnosť. Okrem toho sa augmentácia odporúča aj v týchto prípadoch:

 • Ak pacient prišiel o kosť v dôsledku ochorenia ďasien, ktoré neliečil.
 • Ak pacientovi dlho chýba zub – v takýchto situáciách dochádza k úbytku čeľustnej kosti a platí, že čím dlhšie zub chýba, tým je riziko straty kosti vyššie.
 • Ak pacient utrpel úraz alebo traumu.

Ako predchádzať úbytku kosti?

K úbytku kosti dochádza v situáciách, kedy vám chýba zub dlhšie, než je obvyklé. Preto je dôležité nahradiť ho čo najskôr zubným implantátom, ktorý slúži ako koreň zuba a zabraňuje mäkkému tkanivu prerastať cez miesto, kde by inak mala byť zubná korunka.

Príprava na zákrok

Augmentácia kosti predstavuje plánovaný zákrok, vďaka ktorému sa naň môžete správne pripraviť. Dôležité je dodržiavať pokyny od lekára, ktoré zahŕňajú tieto tipy:

 • Dve hodiny pred zákrokom nekonzumujte jedlo.
 • Pite len čistú vodu. 
 • Vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu.
 • Porozprávajte sa so svojím lekárom o liekoch, ktoré užívate. Niektoré z nich môžu zvýšiť riziko zdravotných komplikácií, najmä lieky na riedenie krvi.
 • Na operáciu by ste mali prísť s doprovodom, ktorý vás odvezie domov.
 • Pred príchodom na kliniku si dôkladne vyčistite zuby a medzizubné priestory.
 • Uistite sa, že nie ste prechladnutí a že nemáte herpes alebo chrípku.

Priebeh augmentácie kosti

Celý priebeh augmentácie kosti môžeme opísať v niekoľkých krokoch:

 1. Konzultácia a vstupná prehliadka – ešte predtým, než podstúpite celý zákrok, je nutná vstupná prehliadka a konzultácia. Na základe nej lekár zistí, aká je vaša aktuálna situácia a aké riešenie je pre vás to najlepšie. V tomto kroku máte priestor aj na položenie otázok spojených s celým zákrokom. Súčasťou prípravy na augmentáciu a následnú implantáciu je samozrejme dôkladné RTG (3D) vyšetrenie pacienta, prípadne skenovanie kosti pacienta.
 2. Zákrok – celý zákrok je bezbolestný vďaka použitiu lokálnej anestézie. Počas zákroku lekár vytvára priestor v mäkkom tkanive a aplikuje doň syntetický materiál. Ten následne prekryje špeciálnou membránou a mäkké tkanivo spojí šitím. Po dokončení sa vyhotoví ešte RTG snímok.
 3. Pooperačná starostlivosť – aby sa celok dobre zahojil, je dôležité dodržiavať rady od lekára. Doba hojenia predstavuje približne 6 až 12 týždňov. V niektorých prípadoch môže byť toto obdobie aj dlhšie. Rýchlosť hojenia sa odvíja od mnohých faktorov, vrátane veľkosti zákroku.

Ak hľadáte kliniku, ktorá vám urobí augmentáciu zubnej kosti v Bratislave, radi vám pomôžeme. Obráťte sa na nás a vyriešte problém so zubami pomocou odborníkov na implantácie.

Zotavenie po zákroku

Zotavenie po augmentácii kosti trvá obvykle 6 až 12 týždňov, v niektorých prípadoch však aj niekoľko mesiacov. Celý proces zotavovania môže byť podporený správnou starostlivosťou a dodržiavaním pokynov od lekára. Hojenie samotnej rany trvá približne mesiac, nie je to však nepríjemný pocit.

Po zákroku by ste mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • odpočívať a vyhýbať sa náročnej fyzickej záťaži,
 • užívať lieky proti bolesti,
 • používať studené obklady,
 • jesť stravu v tekutom a kašovitom stave,
 • vyhýbať sa jedlám, ktoré dráždia mäkké tkanivá, ako sú napríklad pikantné jedlá.

Cena augmentácie kosti

Cenu augmentácie kosti odhadujeme individuálne na základe aktuálneho stavu čeľustnej kosti a zložitosti zákroku. Preto je nutné absolvovať vstupné vyšetrenie, na základe ktorého lekár podľa množstva použitého augmentačného materiálu stanoví plán zákroku a jeho cenu. 

Ak máte záujem o augmentáciu čeľustnej kosti a chcete sa dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si konzultáciu alebo vstupné vyšetrenie.

Najčastejšie otázky o augmentácii kosti

Ako bolestivá je augmentácia kosti?

Augmentácia kosti je vďaka lokálnej anestézii bezbolestná. Avšak po vyprchaní účinku anestézie, k čomu dochádza niekoľko hodín po jej podaní, môže pacient pociťovať bolesť. Proti nej sa dá bojovať pomocou liekov, ktoré odporučí lekár.

Koľko stojí augmentácia kosti?

Konečná cena augmentácie kosti závisí od množstva faktorov a nedá sa jednoznačne odhadnúť. Viac informácií vám poskytne lekár po absolvovaní vstupnej prehliadky.

Koľko trvá augmentácia kosti?

Presný čas trvania augmentácie kosti závisí od konkrétnej situácie pacienta. Avšak zvyčajne ide o pomerne krátky zákrok (maximálne do 1 hodiny). O presnom čase vás bude informovať váš ošetrujúci lekár.

Pre koho je augmentácia kosti ideálna?

Augmentácia je ideálnym riešením pre pacientov, ktorým chýba zub a ktorí by si radi nechali implantovať zubný implantát, ale nemajú dostatočne vysokú čeľustnú kosť. Táto procedúra zabezpečuje nielen dostatočný priestor pre implantát, ale aj vyššiu úroveň stability.