Zubný röntgen

Zubný röntgen je neoddeliteľnou súčasťou pravidelnej starostlivosti o zuby, pretože umožňuje presné a včasné identifikovanie rôznych problémov, ktoré by neskôr mohli mať vplyv na celkové zdravie organizmu. Kvalitne vyhotovený röntgen chrupu umožňuje lekárom vidieť zuby z každého uhla, čo im umožňuje nastaviť správnu liečbu.

Naša zubná klinika YLUX poskytuje röntgen zubov v Bratislave. Okrem klasického röntgenu zubov aj 3D röntgen zubov. Tento typ röntgenu nám umožňuje získať ešte lepší pohľad na vaše zuby, pretože zachytáva aj také detaily, ktoré bežný röntgen nedokáže odhaliť. 

Naša zubná klinika disponuje samostatným röntgenovým pracoviskom s vlastným vchodom, ktorého služby môžu využívať nielen naši pacienti, ale aj pacienti, ktorých ošetrujú iní zubní lekári. Röntgenové pracovisko je označené ako RTG CENTRUM a nachádza sa na prízemí budovy na adrese Račianske mýto 1 v Bratislave.

Na zubné RTG sa nemusíte objednať, stačí len prísť počas ordinačných hodín. Snímku vám urobíme na počkanie.

Röntgen zubov – cena

Aj vy sa pýtate, koľko stojí röntgen zubov? Cena RTG zubov sa u nás odvíja od toho, aký úkon pacient požaduje. Nižšie uvádzame cenník niektorých úkonov, ktoré u nás môžete využiť.

Základné vyšetrenia

Základné ošetrenia majú poistenci zdravotných poisťovní Dôvera Union bez poplatku. Cena pre poistencov VšZP a iných poisťovní, prípadne pacientov bez poistenia:

 • Intraorálný snímok (malý) 10 eur 
 • Bite Wing (jedna strana) 10 eur
 • Ortopantomogram (OPG röntgen) 20 eur

Špeciálne zobrazenia (poisťovne nehradia)

V rámci cenníka špeciálnych zobrazení nájdete ceny za 3D röntgen, projekcie TMK a Tele RTG:

 • 3D – 1 sextant 20 eur 
 • 3D – 3 sextanty (mandibula alebo maxilla) 60 eur 
 • 3D – celá mandibula plus celá maxilla 110 eur 
 • Tele RTG 20 eur 
 • Lebka (každá projekcia) 20 eur 
 • Projekcie TMK (zatvorené ústa, otvorené ústa) 20 eur 
 • RTG ruky (každá projekcia) 20 eur

Výstup z RTG vyšetrenia

Ošetrujúci lekári môžu získať výstup z YLUX RTG v dvoch formátoch:

 • CD nosič – umožňuje ďalšie digitálne spracovanie v ambulancii.
 • E-mail – pre odoslanie snímky je potrebné poskytnúť čitateľnú e-mailovú adresu ošetrujúceho lekára. RTG snímky na osobné e-mailové adresy pacientov neposielame.

Príprava na röntgen zubov

Na klasický alebo panoramatický röntgen zubov sa nemusíte špeciálne pripravovať. Dôležité je len, aby ste si pred vyšetrením zložili náušnice, retiazky a sponky. Ak máte snímateľnú zubnú náhradu, musíte si ju vybrať z úst.

Ako prebieha röntgen zubov?

Klasický alebo 3D röntgen zubov prebieha v našom röntgenovom pracovisku, ktoré má samostatný vchod. Na úkon sa nemusíte objednávať, stačí len prísť, snímkuje sa na počkanie. Celý proces je rýchly a jednoduchý. Počas snímkovania vzniká len veľmi malá radiačná záťaž, takže sa nemusíte ničoho báť.

Priebeh vytvárania zubného röntgenu by sme mohli opísať v niekoľkých krokoch:

 • Po príchode na pracovisko a po tom, ako vás zavolá RTG asistent, postavíte sa pred röntgenový prístroj. Zamestnanec strediska vás usmerní a pomôže vám postaviť sa tak, aby sme získali čo najlepšie snímky vašej ústnej dutiny.
 • Následne dostanete blokovací systém, ktorý si umiestnite do úst, aby sme zaistili správne vyrovnanie zubov.
 • Potom, ako sa prístroj spustí, musíte zostať niekoľko sekúnd nehybne stáť. Uvidíte, ako sa rotujúce rameno bude pohybovať v polkruhu okolo vašej hlavy.
 • Snímkovanie trvá približne 15 až 20 sekúnd. Zábery sú následne posielané do počítača, odkiaľ ich pracovník strediska dá do potrebnej formy (CD nosič, príloha e-mailu).

Upozornenie

V zmysle ustanovenia § 44a ods. 1 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je možné vykonať RTG vyšetrenie iba na základe žiadosti podpísanej odosielajúcim (indikujúcim) lekárom. Pri návšteve RTG CENTRA sa prosím preukážte žiadankou vášho ošetrujúceho zubného lekára a preukazom poistenca.

Najčastejšie otázky o röntgene zubov

Je röntgen zubov bezpečný?

Áno, röntgen zubov je úplne bezpečný. Moderné prístroje sú rýchle a človek je vystavený rádiovému žiareniu oveľa kratšiu dobu ako v minulosti. Počas jedného ošetrenia dostane telo dávku nižšiu ako 1 mSv, čo je zanedbateľná čiastka, ktorá nijakým spôsobom neovplyvňuje zdravie. Práve vďaka tomu môžu ísť na röntgen zubov aj tehotné ženy.

Ako dlho trvá röntgen zubov?

Röntgen zubov je rýchly úkon. Spravidla netrvá viac ako pár minút.

Ako sa na röntgen zubov pripraviť?

Na röntgen zubov sa nemusíte nijako pripravovať. Jediné, čo budete musieť pred snímkovaním urobiť, je zložiť si doplnky ako sú sponky, náušnice a retiazky. Dobré je nechať ich doma a na röntgenové pracovisko s nimi vôbec neprísť. 

Aká je cena za RTG?

Cena RTG zubov závisí od toho, aký typ vyšetrenia si zvolíte. Všetky presné sumy nájdete v našom cenníku. Ak by ste si neboli istí cenou alebo by vás zaujímali dodatočné informácie, neváhajte sa na nás obrátiť.