Stomatochirurgia

MUDr. Dušan Tudík, MDDr. Andrej Breza, MPH, MDDr. Ľubomír Malíček, PhD., MUDr. Branislav Janíček

Stomatochirurgia sa zaoberá chorobami a úrazmi ústnej, čeľustnej a tvárovej oblasti. V rámci tohto odboru sa vykonávajú všetky chirurgické zákroky na zuboch, v čeľusti a v mäkkých tkanivách ústnej dutiny.

Do stomatochirurgie patria rôzne úkony, ako je extrakcia zuba, resekcia koreňového hrotu, hemisekcia, implantácia zuba, osteotómia a mnoho ďalších.

V našej klinike poskytujeme zákroky, ktoré vykonávajú profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Vieme poradiť pacientom s jednoduchšími aj zložitejšími stomatochirurgickými ochoreniami, na ktoré sa v operačnej časti našej zubnej kliniky zameriava tím skúsených špecialistov pod vedením MUDr. Dušana Tudíka.

Ak hľadáte služby stomatochirurgie v Bratislave, ste na správnom mieste. Radi sa pozrieme na váš problém a predstavíme vám možnosti, ako sa ho zbaviť. Pri liečbe každého pacienta volíme individuálny prístup, ktorému predchádza bezplatná konzultácia o zdravotnom stave.

Konzultácie

Poskytujeme dva základné typy konzultácií:

Osobné konzultácie

Naša zubná chirurgia v Bratislave ponúka bezplatné osobné konzultácie, na ktoré sa môžete objednať, alebo prísť bez objednania. V tomto prípade môžete osobne konzultovať svoj problém v čase od 7. do 10. hodiny.

Počas konzultácií vykonávame aj menšie stomatochirurgické zákroky, extrakcie zubov a ošetrenie akútnych bolestivých stavov pacientov.

Elektronické konzultácie

Okrem osobných konzultácií vykonávame na našej zubnej chirurgii aj elektronické konzultácie, o ktoré môžete požiadať prostredníctvom tohto kontaktného formulára.

Ako prílohu k formuláru nám zašlite aktuálny röntgenový snímok zubov. V prípade, že sme vám ho robili my, nemusíte ho zasielať. V kontaktnom formulári nezabudnite uviesť dátum svojho narodenia, aby sme vás mohli nájsť v našom internom systéme. 

Ak ešte nemáte röntgenový snímok zubov, využite možnosť osobnej konzultácie, počas ktorej si ho môžete nechať zhotoviť na našom RTG pracovisku.

Zákroky, ktoré robíme v rámci stomatochirurgie

V rámci stomatochirurgie vykonávame niekoľko zákrokov, medzi ktoré patria:

Chirurgická extrakcia zuba múdrosti

Zuby múdrosti môžu spôsobovať nepríjemné bolesti. Ak ich potrebujete vytrhnúť, obráťte sa na našu stomatochirurgiu v Bratislave, kde poskytujeme chirurgickú extrakciu osmičiek. Naši profesionálni stomatochirurgovia sa vďaka lokálnej anestézii postarajú o absolútne bezbolestný a rýchly proces.

Extrakcie zubov a chirurgické odstránenie koreňa zuba

Extrakcia zubov a odstránenie zalomených koreňov zubov je zákrok, počas ktorého mechanickým pôsobením vyberáme zub alebo zalomený koreň zo zubného lôžka. Celého procesu sa nemusíte báť, pretože ho vždy vykonávame v lokálnej anestézii, vďaka čomu je úplne bezbolestný

Augmentácia kosti

Pacienti, ktorí túžia po zubných implantátoch, ale majú nedostatok vlastnej kosti, musia podstúpiť augmentáciu kosti. Viac podrobností nájdete v časti Implantológia – Augmentácia.

Implantológia

Zubné implantáty môžu slúžiť ako náhrada chýbajúcich zubov alebo ako opora pre zubné protézy. Viac informácii nájdete v časti Implantológia.

Ďalšie zákroky

Naši stomatochirurgovia poskytujú ďalšie zákroky, ktoré zahŕňajú:

 • odstraňovanie retinovaných zubov (t.j. zubov, ktoré z rôznych dôvodov nemajú tendenciu prerezať sa do ústnej dutiny),
 • resekciu koreňových hrotov (t.j. zubov, u ktorých došlo k zlyhaniu endodontickej liečby z rôznych dôvodov),
 • odstraňovanie menších nádorov,
 • odstraňovanie uzdičiek a plastické predprotetické ošetrenie (t.j. uvoľnenie slizničných rias a pruhov, ktoré bránia noseniu alebo zhotoveniu protetickej náhrady, často sú súčasťou čeľustno-ortopedickej liečby u mladších pacientov),
 • parodontologické operácie (chirurgická liečba parodontálnych vačkov, klinické predlžovanie koruniek, plastické operácie ustúpených ďasien),
 • operácie čeľustných dutín,
 • zákroky dentoalveolárnej chirurgie.

Príprava na stomatochirurgický zákrok

Ak sa rozhodnete pre našu stomatochirurgické pracovisko, môžete si byť istí, že celý zákrok bude bezbolestný. Príprava naň nie je náročná. Stačí sa držať týchto pokynov:

 • Pred zákrokom konzumujte len ľahké jedlo a pite vodu.
 • Nefajčite a nepite alkohol.
 • Pred príchodom na kliniku si dôkladne vyčistite zuby a medzizubné priestory.
 • Uistite sa, že nie ste prechladnutí a že nemáte herpes alebo chrípku.

O jednotlivých pokynoch vás bude počas konzultácie a po zákroku informovať aj ošetrujúci lekár.

Priebeh zotavenia po zákroku

Pre rýchle a bezproblémové zotavenie by ste sa mali vyhýbať náročným fyzickým aktivitám. Zuby by ste si mali čistiť jemnou kefkou a mali by ste sa vyhýbať nadmernému vyplachovaniu ústnej dutiny.

Ak by ste mali príliš veľký opuch, nezaberali by vám lieky proti bolesti alebo by ste mali iný problém, neváhajte nás kontaktovať.