Implantológia

MUDr. Dušan Tudík, MDDr. Andrej Breza, MPH., MDDr. Ľubomír Malíček, PhD., MUDr. Branislav Janíček

Implantológia sa zaoberá náhradou chýbajúcich zubov. V súčasnosti vieme tieto chýbajúce zuby nahradiť pomocou implantátov, ktoré počas chirurgického zákroku vkladáme priamo do kosti čeľuste. Celý proces vloženia implantátu je úplne bezbolestný a zvyčajne netrvá viac ako 30 minút.

Zubné implantáty môžu slúžiť ako náhrada chýbajúcich zubov alebo ako opora pre zubné protézy

Čo je zubný implantát?

Zubný implantát sa skladá z troch základných častí:

 • skrutky, ktorú špecialisti zavádzajú do kosti počas operácie,
 • abutmentu, čiže piliera, ktorý umožňuje spojenie skrutky s korunkou,
 • zubnej korunky, ktorá sa na skrutku pripevňuje buď lepením alebo skrutkovaním.

Prvým krokom pred implantáciou zubov je konzultácia, počas ktorej vám odborníci poskytnú informácie o možnostiach riešenia a vysvetlia priebeh zákroku. V rámci konzultácie sa môžete pýtať otázky, na ktoré vám lekári veľmi radi odpovedia.

Dĺžka hojenia zubného implantátu sa líši v závislosti od mnohých faktorov, no zvyčajne trvá od 3 do 6 mesiacov.

Implantáty v našej ponuke

Zubné implantáty v Bratislave vám poskytne naša zubná klinika. V zubnej klinike YLUX máme tím skúsených stomatochirurgov, ktorí vám navrhnú kompletné implantologické riešenie vášho problému. 

Pri implantácii používame certifikovaný systém nemeckej spoločnosti Bredent – SKY implant system, ktorý je overený stovkami úspešných implantácií a vysokou spokojnosťou pacientov.

Zubný implantát – stručný postup

Postup implantácie môžeme opísať v niekoľkých krokoch:

 • Konzultácia – počas konzultácie zhodnotíme stav vašej čeľustnej kosti a zistíme vaše zdravotné možnosti riešenia implantátmi, posúdime aktuálne RTG snímky.
 • Plánovanie zákroku – v ďalšom kroku pripravíme plán celého postupu. Keďže v našej zubnej klinike používame metódu navigovanej implantológie, dohodneme si aj termín zhotovenia 3D snímkov a skenovania ústnej dutiny. V prípade, že pacient nemá dostatok vlastnej kvalitnej kosti, je možné použiť náhradu kosti augmentáciou
 • Priebeh operácie – podrobnosti o priebehu zákroku a časových faktorov hojenia a zhotovenia protetickej náhrady dostane pacient aj v písomnej forme ešte počas konzultácie, pred zákrokom. Pri implantácii používame inovatívny princíp navigovanej implantológie, ktorý zaručuje bezpečné a presné osadenie implantátov. Následnú protetickú náhradu chýbajúcich zubov pacienta riešime najmodernejšou technológiou 3D skenovania odtlačkov zubov.

Prečo sa rozhodnúť pre zubný implantát?

V prípade, že zvažujete zubné implantáty, pamätajte na niekoľko detailov. K nim patrí výber vhodnej kliniky a zváženie všetkých výhod a nevýhod zubných implantátov. 

K najväčším výhodám tohto riešenia patria:

 • Dlhá výdrž – pri správnej starostlivosti a pravidelných kontrolách môže implantát vydržať mnoho rokov.
 • Náhrada jedného alebo viacerých zubov – jeden zub nahradíme jedným implantátom a jednou korunkou. Pri viacerých chýbajúcich zuboch použijeme mostík.
 • Jednoduchá výmena – ak by sa korunka poškodila, dá sa jednoducho vymeniť za novú.
 • Estetika – zubné implantáty vyzerajú prirodzene a sú takmer nerozoznateľné od vašich vlastných zubov. Vďaka tomu krásne dopĺňajú váš úsmev.
 • Plná náhrada zubu – zubný implantát je ako klasický zub. Umožňuje vám jesť rôzne druhy jedál bez akýchkoľvek obmedzení.

Zubný implantát – cena

Cena zubného implantátu sa odvíja od použitej značky implantátu a mnohých ďalších faktorov (napríklad, či bude nutné pri nedostatku vlastnej kosti použiť náhradu kosti augmentáciou). O celkovej sume, ktorú u nás zaplatíte, vás budeme informovať vopred počas konzultácie.

Najčastejšie otázky o zubných implantátoch

Ako dlho trvá zavedenie zubného implantátu?

Dĺžka celej operácie je rôzna a zvyčajne závisí od toho, koľko zubných implantátov potrebujete. Jeden zubný implantát sa však dá zaviesť do 30 až 40 minút

Môže dôjsť k neprijatiu zubného implantátu?

Áno, môže, no všeobecná úspešnosť prijatia zubného implantátu je až 97 %. Dôvody neprijatia sú rôzne a môžu sa týkať zdravotného stavu pacienta, typu implantátu alebo skúsenosti implantológa.

Ako dlho sa zubný implantát hojí?

Dĺžka hojenia zubného implantátu sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 3 až 6 mesiacov a závisí od organizmu pacienta a toho, ako na takýto zákrok zareaguje.

Bolí zavedenie implantátu?

Pri zavedení zubného implantátu sa využíva lokálna anestézia, preto je celý proces úplne bezbolestný.

Existuje nejaké vekové obmedzenie pri použití zubných implantátov?

Áno, existuje. Zubný implantát môže byť zavedený len u osôb, ktoré majú ukončený rastový cyklus. To znamená, že operácia nie je vhodná pre deti.

Zdroj obrázkov: Unsplash.com