Zápal okostice: Príznaky + na čo si dať pozor

žena trpí bolesťou zuba, prikladá si dlaň na líce

Bolesť zubov zažije zrejme každý z nás aspoň raz v živote. Jednou z menej známych, ale vážnych a veľmi bolestivých komplikácií, ktoré môžu nastať, je zápal okostice. Okostica, tenká vrstva tkaniva obklopujúca naše kosti, hrá kľúčovú úlohu v zdraví a regenerácii kostí. Keď sa však zapáli, výsledkom môže byť intenzívna bolesť a ďalšie zdravotné problémy.

V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, čo znamená zápal okostice, prečo môže nastať a aké sú možnosti liečby. Preskúmame tiež príznaky a príčiny zápalu a ponúkneme vám praktické tipy na to, ako môžete zmierniť bolesť a urýchliť svoje uzdravenie. Či už trpíte bolesťami zuba, alebo ste len zvedaví a chcete vedieť viac, tento článok vám ponúka všetky dôležité informácie.

Okostica je obal, tvorený väzivom, obklopujúci všetky kosti v tele. Zápal okostice sa často týka oblasti čeľuste, kde sú zuby ukotvené v kosti. Keď sa v tejto oblasti vyskytne infekcia, môže to viesť k zápalu okostice, známemu ako periostitída, prejavujúca sa nepríjemnými príznakmi. 

Zápal okostice: príznaky

Zápal okostice (periostitída) okolo zubov môže mať niekoľko príznakov, ktoré sa líšia v závislosti od toho, či je zápal akútny alebo chronický.

Akútna periostitída sa zvyčajne vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

Intenzívna bolesť

Táto bolesť môže byť konštantná a pulzujúca. Bolesť je jedným z najčastejších a najviditeľnejších príznakov zápalu okostice pri zuboch. Táto bolesť je často dôsledkom tlaku spôsobeného opuchom a zápalom na citlivé nervy v okostici. Tiež môže byť spôsobená poškodením alebo podráždením tkaniva a nervov okolo postihnutého zuba.

Bolesť môže byť miernejšia až veľmi silná, v závislosti od stupňa zápalu a individuálnej citlivosti na bolesť. Zvyčajne je lokalizovaná v oblasti postihnutého zuba, ale môže sa rozšíriť do okolitých oblastí, vrátane čeľuste, ucha alebo krku.

Postihnuté miesto býva citlivejšie pri dotyku, pri hovorení, žuvaní alebo pri otváraní úst. Niekedy môže byť bolesť horšia pri konzumácii veľmi studených alebo horúcich potravín a nápojov.

Opuch

Postihnutá oblasť môže byť opuchnutá. Pri zápale okostice, opuch obvykle vzniká v oblasti, kde sa zápal nachádza. Môže byť viditeľný ako nafúknutá, vypuklá oblasť, ktorá je citlivá na dotyk. Koža nad opuchom môže byť tiež začervenaná. 

Rozsah opuchu závisí od vážnosti zápalu a individuálnej reakcie tela na zápal. Vo všeobecnosti platí, že opuch by mal ustúpiť, keď sa zápal úspešne lieči.

žena prikladajúca si dlane na tvár pri bolesti zuba

Začervenanie a teplo

Koža nad zapálenou okosticou môže byť začervenaná. V niektorých prípadoch býva oblasť okolo opuchu tiež teplá na dotyk, čo je znakom toho, že telo reaguje na zápal. Môže tiež dôjsť k miernemu alebo výraznému zvýšeniu teploty v mieste opuchu, čo je tiež dôsledkom zápalu a pokusom tela bojovať proti infekcii, ak je prítomná.

Horúčka

Ak je zápal spôsobený infekciou, vzniká horúčka. Miera horúčky závisí od mnohých faktorov, vrátane typu a závažnosti infekcie, všeobecného zdravia a imunitnej odpovede jednotlivca.

Pri miernej až strednej infekcii môže horúčka dosiahnuť hodnoty medzi 37.5°C a 38.3°C. Pri vážnejších infekciách môže horúčka stúpnuť na hodnoty vyššie ako 38.3°C. V niektorých prípadoch môže horúčka dosiahnuť až 39-40°C alebo viac.

Dôležité je si uvedomiť, že horúčka je len jeden z príznakov infekcie alebo zápalu a nemusí byť vždy prítomná. Ak máte podozrenie na zápal okostice, mali by ste sa poradiť so stomatológom, aj keď nemáte horúčku.

Obmedzená schopnosť jesť a rozprávať

Je veľmi pravdepodobné, že človek so zápalom okostice okolo zubov bude mať problémy s jedením a hovorením. 

Pri jedle môže byť bolesť horšia, pretože žuvanie zvyšuje tlak na zapálenú oblasť a podráždi nervy, čo vedie k zvýšenej bolesti. Okrem toho, keď je v ústach opuch, môže byť ťažšie úplne otvárať ústa a normálne žuvať a prehĺtať. Niekedy sa bolesť zhoršuje pri konzumácii veľmi studených alebo horúcich potravín a nápojov.

Rozprávanie môže tiež spôsobiť bolesť alebo nepohodlie, pretože pohyb čeľuste a úst zvyšuje tlak na zapálenú oblasť. V niektorých prípadoch môže byť bolesť taká silná, že obmedzí schopnosť človeka otvárať ústa a normálne hovoriť.

Chronický zápal okostice: príznaky

Chronický zápal okostice, alebo chronická periostitída, sa prejavuje miernejšími, ale dlhotrvajúcimi príznakmi, ktoré môžu trvať týždne, mesiace alebo dokonca roky. Tieto príznaky bývajú menej výrazné ako pri akútnej periostitíde, ale stále môžu významne ovplyvniť kvalitu života jednotlivca.

Chronická periostitída sa teda prejavuje menej dramaticky, ale dlhodobo, s príznakmi ako je chronická bolesť, tuhosť a obmedzený pohyb. Môže sa tiež vyskytnúť opuch, ale je menej pravdepodobné, že bude sprevádzaný horúčkou.

Vždy je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak máte silné bolesti alebo ak sa vaše príznaky nezlepšujú alebo sa zhoršujú. Zápal okostice je vážny stav, ktorý si vyžaduje odbornú liečbu.

Kedy bolesť zuba znamená zápal okostice?

Diagnostikovanie zápalu okostice (periostitídy) si vyžaduje lekárske vyšetrenie. Ak máte bolesti zubov a podozrenie, že príčinou je zápal okostice, vyhľadajte zubára. Zubár vás vyšetrí a určí príčinu vašich príznakov.

Zápal okostice sa zväčša prejavuje príznakmi, ktoré sme už spomínali, napríklad:

 • Bolesť pri zápale okostice je intenzívna a často sa zhoršuje pri dotyku alebo pohybe postihnutej oblasti. Môže byť konštantná alebo pulzujúca.
 • Postihnutá oblasť môže byť opuchnutá a/alebo začervenaná.
 • Infekcia, ktorá môže spôsobiť zápal okostice, môže tiež spôsobiť horúčku.

Dôležité je si uvedomiť, že tieto príznaky môžu byť tiež príznakmi iných stavov. Len odborník dokáže správne určiť príčinu vašich príznakov. Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak máte silnú bolesť alebo ak sa vaše príznaky nezlepšujú alebo sa zhoršujú.

pacient v kresle u zubára podstupuje vyšetrenie

Prečo vzniká zápal okostice?

Nasledujúce faktory môžu prispieť k vzniku zápalu okostice v oblasti zubov:

 • Zubné infekcie: Infekcie, ktoré sa začínajú v zube alebo v jeho okolí, sa môžu rozšíriť do kostí a okostice. To býva spôsobené nedôslednou hygienou zubov, zanedbaného zubného kazu alebo infekcie okolo korienka zuba (parodontitída).
 • Trauma alebo zranenie: Fyzické poškodenie oblasti úst, napríklad následkom úrazu alebo operácie (vrátane vytrhávania zubov), môže spôsobiť zápal okostice.
 • Osteomyelitída: Toto je infekcia kosti, ktorá môže vzniknúť pri nerozpoznaných alebo neliečených zubných infekciách a môže postihnúť aj okosticu.

Akékoľvek podozrenie na zápal okostice súvisiaci so zubami by malo byť posúdené zubárom alebo lekárom. Liečba môže zahŕňať antibiotiká, odpočinok, analgetiká a v niektorých prípadoch možno aj chirurgickú intervenciu. Takýto zápal sa zvyčajne prejaví bolesťou a opuchom v oblasti, kde bol zub vytrhnutý. Môže sa tiež vyskytnúť infekcia s horúčkou

Mnohí pacienti sa obávajú zápalu okostice po vytrhnutí zuba. Takéto prípady sú však veľmi ojedinelé. Po ošetrení u stomatológa a liečbe antibiotikami, naopak, dochádza k zlepšeniu stavu a vyliečeniu zápalu.

Možné príčiny bolesti po vytrhnutí zuba

Zďaleka nie každá bolesť po extrakcii zuba je vyvolaná zápalom okostice. Bolesť po vytrhnutí zuba je bežná a môže byť spôsobená rôznymi faktormi. Tu sú niektoré z nich:

 • Normálne hojenie: Mierne až stredné bolesti po vytrhnutí zuba sú považované za normálne v prvých dňoch po zákroku. Táto bolesť by mala postupne ustupovať.
 • Suché lôžko (alveolitis): Je to stav, kedy sa krvná zrazenina, ktorá sa normálne vytvára v dutine po vytrhnutí zuba a pomáha pri hojení, rozpadne príliš skoro alebo sa vôbec nevytvorí. To môže viesť k silnej bolesti niekoľko dní po extrakcii zuba, a dutina je často viditeľne prázdna a bielej farby. Tento stav môže vyžadovať ďalšiu liečbu od zubára.
 • Infekcia: Ak je bolesť sprevádzaná opuchom, horúčkou alebo výtokom z rany, môže to naznačovať infekciu.
 • Poškodenie susedných zubov alebo tkanív: Ak je zub ťažké vytrhnúť, môže dôjsť k poškodeniu okolitých štruktúr, čo môže viesť k bolesti.
 • Komplikácie súvisiace s anestéziou: Niektorí pacienti môžu mať bolesti v dôsledku použitých anestetík.

V prípade, že bolesť po vytrhnutí zuba je silná, pretrvávajúca alebo sa zhoršuje namiesto zlepšenia, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Antibiotiká proti zápalu okostice sú účinnou pomocou

Infekcie sú jednou z najčastejších príčin zápalu okostice a sú spôsobené baktériami.

Antibiotiká sú lieky, ktoré zabíjajú baktérie alebo bránia ich rastu. Keď sú použité pri bakteriálnej infekcii, pomáhajú odstrániť infekciu a tým vyliečiť zápal a príznaky spojené s infekciou, vrátane bolesti.

Ak máte zápal okostice spôsobený infekciou, je dôležité brať predpísané antibiotiká presne podľa pokynov lekára a dokončiť celý cyklus liečby, aj keď sa vaše príznaky zlepšia. Nedokončenie liečby antibiotikami môže viesť k tomu, že infekcia sa nevylieči úplne a zhorší sa, alebo sa môže rozvinúť rezistencia na antibiotiká.

Ako zmierniť bolesť pri zápale okostice?

Bolesť pri zápale okostice v oblasti zubov býva pomerne intenzívna. Existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť túto bolesť:

 • Lieky proti bolesti: Voľne dostupné lieky, ako sú ibuprofen alebo paracetamol, sú pomerne účinné pri zmiernení bolesti. Váš zubár alebo lekár vám môže predpísať silnejšie lieky na bolesť, ak je to potrebné.
 • Odpočinok: Je dôležité dať postihnutej oblasti čas na hojenie. To znamená, že by ste mali obmedziť fyzickú námahu a stravu prispôsobiť tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu poškodeniu oblasti.
 • Obklady pomáhajú zmierniť bolesť a opuch spojený so zápalom okostice. Najčastejšie sa používajú dva typy obkladov:
 • Studený obklad: Toto je obvykle prvá voľba pri liečbe zápalu a bolesti. Studený obklad (napríklad vrecko mrazenej zeleniny zabalené do uteráka) aplikovaný na postihnutú oblasť môže pomôcť zmierniť opuch a bolesť. Je dôležité obklad nedržať príliš dlho na jednom mieste, aby nedošlo k poškodeniu kože. Spravidla sa aplikuje po dobu 15 minút s prestávkou aspoň 15 minút medzi jednotlivými aplikáciami.
 • Teplý obklad: Teplý obklad môže pomôcť zmierniť bolesť tým, že uvoľní napäté svaly v postihnutom mieste a podporí krvný obeh. Mal by byť vždy aplikovaný s ochranou (napríklad zabalíte fľašu s teplou vodou alebo teplý obklad do uteráka) aby sa zabránilo popáleniu kože. Ako pri studenom obklade, mali by ste ho držať na mieste len po dobu 15 minút, a potom dať koži aspoň 15 minút prestávku.
 • Vyplachovanie úst: Vyplachovanie úst s mierne slanou vodou môže pomôcť udržiavať oblasť čistú a znižovať riziko infekcie.

Dôležité je si uvedomiť, že tieto opatrenia pomôžu zmierniť príznaky, ale je potrebné liečiť príčinu zápalu okostice. Ak máte silnú bolesť a ak sa vaše príznaky nezlepšujú alebo sa zhoršujú, mali by ste sa obrátiť na lekára alebo zubára.

Neliečený zápal okostice predstavuje vážne riziko

Neliečený zápal okostice môže viesť k rôznym závažným komplikáciám. Medzi najčastejšie patria:

 • Šírenie infekcie: Ak je zápal okostice spôsobený bakteriálnou infekciou, táto infekcia sa môže rozšíriť do okolitých tkanív a štruktúr. To môže viesť k závažným stavom, ako je zápal kože a podkožia, absces (hromadenie hnisu). 
 • Osteomyelitída: Toto je infekcia kosti, ktorá môže byť dôsledkom šírenia infekcie z okostice. Osteomyelitída je vážne ochorenie, ktoré môže spôsobiť dlhodobé poškodenie kosti a vyžaduje intenzívnu liečbu.
 • Chronická bolesť: Neliečený zápal okostice vedie k dlhodobému stavu bolesti a nepohodlia.

Tieto komplikácie sú vážne a nebezpečné. Ak máte podozrenie na zápal okostice, je dôležité hneď vyhľadať lekársku pomoc. Dodržiavaním pokynov lekára a užívaním antibiotík sa zbavíte bolesti a predídete ďalšiemu šíreniu infekcie.

 

Zdroje informácií:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22740-periosteum

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-socket/symptoms-causes/syc-20354376